ΖΗΤΙΑΝΟΣ , θεατρική παρασταση 2019

Την Τριτη 18 και Τετάρτη 19 Ιουνίου πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα Μελίνα Μερκούρη η θεατρική παράσταση του 1ου Λυκείου Ιεράπετρας «ΖΗΤΙΑΝΟΣ», του Ανδρέα Καρκαβίτσα την οποία παρακολούθησε πλήθος κόσμου. Η παράσταση καταχειροκροτήθηκε και τις δύο μέρες από μικρούς και μεγάλους, ενώ η προσπάθεια των παιδιών προκάλεσε έντονη συγκίνηση σε όλους.

Το βιντεο της παράστασης

Μπορείτε να δείτε και ολόκληρο  το σενάριο  , καθως και το πρόγραμμα της παράστασης

Ο Ζητιάνος αποτελεί το σπουδαιότερο έργο του Καρκαβίτσα και ένα απ’ τα χαρακτηριστικότερα δείγματα νατουραλισμού της ΝΕ λογοτεχνίας. Διαδραματίζεται στο θεσσαλικό κάμπο, όπου οι άνθρωποι της υπαίθρου μοχθούν να επιβιώσουν και υποδουλώνονται, αφενός στους ισχυρούς πλουσίους, αφετέρου στις προλήψεις της ζωής. Ο επαγγελματίας ζητιάνος, Τζιριτόκωστας, θα εμφανιστεί στο χωριό και θα εξαπατήσει τους χωρικούς, οδηγώντας τους μέσα σε τέσσερις μέρες στον αφανισμό.

Ο Καρκαβίτσας αφηγείται μια πράξη της ελληνικής επαρχίας του 19ου αιώνα και γίνεται αυστηρός κριτής της σκληρότητας των κλειστών κοινωνιών.

ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ:

Διδασκαλία: Σοφία Κονταξάκη

Δραματουργική Επεξεργασία κειμένου-κοστούμια: Σοφία Κονταξάκη

Σκηνικά: Αμαλία Χαρίτου – Γιάννης Φανουράκης σε συνεργασία με το Γιώργο Αθανασίου (Εικαστικός)

Φωτισμοί: Νίκος Νικολουδάκης

Πρόγραμμα: Δέσποινα Δρετάκη

Αφίσα: Γιώργος Δρανδάκης – μαθητής Α′ τάξης 1ου ΓΕΛ Ιεράπετρας

Ραδιοφωνικό σποτ: ηθοποιοί-μαθητές

Διαφημιστικό video: Δανάη Καββουσανάκη, Δέσποινα Τακάκη, Παναγιώτης Φώτης – μαθητές Α′ τάξης 1ου ΓΕΛ Ιεράπετρας

Κατασκευή μακέτας για το κονάκι του Μπέη: Γιάννης Μαστοράκης – μαθητής Α′ τάξης 1ου ΓΕΛ Ιεράπετρας

ΠΑΙΖΟΥΝ (με αλφαβητική σειρά):

Ασπραδάκης Φώτης (Παπαρίζος-Τσιριτόγιωργας) – μαθητής Β′ τάξης 1ου ΓΕΛ Ιεράπετρας

Γαλανάκη Γεωργία (Κρουστάλλω) – μαθήτρια Α’ Τάξης 1ου ΓΕΛ Ιεράπετρας

Γερομαρκάκης Γιώργος (Παραγιός-στρατιώτης) – μαθητής Α ′ τάξης 1ου ΓΕΛ Ιεράπετρας

Δασκαλάκης Νίκος (Ζητιάνος-Χατζή Μπάκας) – μαθητής Β′ τάξης 1ου ΓΕΛ Ιεράπετρας

Μιτσούλι Αλέξανδρος (στρατιώτης) – μαθητής Β′ τάξης 1ου ΓΕΛ Ιεράπετρας

Μοναχός Γεώργιος (Μαγουλάς) – μαθητής Α′ τάξης 1ου  Γυμνασίου Ιεράπετρας

Μοναχού Γλυκερία (κοριτσάκι) – μαθήτρια 4ου  Δημοτικού σχολείου Ιεράπετρας

Μπαλοθιάρη Παναγιώτα (Παναγιώτα-Ανακριτής) – μαθήτρια Α’ τάξης 1ου ΓΕΛ Ιεράπετρας

Μυλωνάκης Παναγιώτης (Γέροντας-Ντεμίς Αγάς) μαθητής Γ τάξης 1ου  ΓΕΛ Ιεράπετρας

Παθιάκης Θανάσης (στρατιώτης) – μαθητής  Β′ τάξης 1ου ΓΕΛ Ιεράπετρας

Παπαχατζάκη Διονυσία (κοριτσάκι) – μαθήτρια 3ου Δημοτικού Σχολείου Ιεράπετρας

Παπαχατζάκης Γιάννης (αγοράκι) -μαθητής 3ου  Δημοτικού Σχολείου Ιεράπετρας

Πέκι Τζουλιάνο (Πάρεδρος) – μαθητής Α ′τάξης 1ου  ΓΕΛ Ιεράπετρα

Φρονιμάκη Λουκία-Ιωάννα (Σταμάτω) – μαθήτρια Α′ τάξης 1ου  ΓΕΛ Ιεράπετρας

• Τραγούδι (a capella): Ασπραδάκης Φώτης «Της Άρνης το νερό» (μοιρολόι Ηπείρου)
  • Στην αφήγηση του Γέροντα ακούγεται η φωνή του κ. Γιώργου Αρβανιτίδη, Καθηγητή του 1ου ΓΕΛ Ιεράπετρας.

Στην παράσταση ακούγεται η μουσική από τα τραγούδια:

1. Σβαρνιάρα (Οργανικό του1934) -Νίκος Καράκωστας
  2. Μπεράτι πωγωνίσιο Τσακιστό (Εθνική Ελλάδος στα κρουστά – από το «Αλάτι της Γης»)
  3. Μοιρολόι – Ζιάκος Γιάννης- Κλαρίνο Τύρναβος
  4. Rampi- Rampi (Cadirimin Ustune-part 3)
  5. Γκάιντα Μακεδονίας

Ευχαριστούμε :

• το Σύλλογο Φίλων Θεάτρου Ιεράπετρας για την παραχώρηση χρήσης μέρους των κοστουμιών της παράστασης)
  • την κ. Έλσα Δρούγκα (μέλος του Συλλόγου Φίλων Θεάτρου Ιεράπετρας-υποβολείο)
  • το Σύλλογο Γονέων και κηδεμόνων και το 15μελές συμβούλιο του 1ου ΓΕΛ Ιεράπετρας
  • το  γραφιστικό γραφείο του Ανδρέα Δρανδάκη για τη βοήθεια στο  δημιουργικό και στο layout του προγράμματος
  • το ραδιοφωνικό σταθμό PLANET  FM για τη δημιουργία του ραδιοφωνικού spot